Too Cute Tuesday: Laundry Detergent

Every Tuesday, it’s a cheap craft, fun cocktail, and good friends. To learn more, check out Facebook or see all the Too Cute Tuesday posts at www.toocutetuesday.com.

This week at Too Cute Tuesday, a lot of our usual suspects were off on school vacation so it was just Sue and I tonight, holding down the crafting fort.

A while back, my Fort Kent friend/fellow blogger Kellie sent me a link to some cheap and easy homemade laundry detergent she made. When I realized how many jugs of plastic (not to mention dollars) this would save over time, I realized it was a perfect craft for Earth month. This April, we’re doing all Earth-friendly crafts this month.

I halved Kellie’s recipe since it was just Sue and I taking home the booty…but one penny per load of laundry?! That’s amazing, and so easy!

Materials
1/6 bar of Felds-Napta
1/4 cup Borax
1/4 cup Arm and Hammer Washing Soda

Cocktail of the Night: Dirty Underwear
1 oz vodka, 1 oz peach schnapps, several drops grenadine. To make a cocktail, fill with lemonade.

1. Head to the grocery store cleaning aisle to find needed crafting supplies. Just as you’re about to give up, notice the Borax and washing soda on the top shelf at the end of the aisle, and the Felds- Napta bars behind a display. Clearly, these aren’t the grocery store’s money making items!

Marketing Monday: Buying In Bulk, Social Media Style

Marketing Monday is a weekly feature that showcases a cool company, individual, or application of internet marketing. Got an idea? Send it to me!

So a completely serendipidous and slightly odd opportunity came over my Facebook feed this week. A couple who happen to be my friends own Barkwheats, a Maine-based organic grain-free dog biscuit company. Their newest flavor treat involves blueberries so they had an opportunity to buy bulk organic Maine blueberries at $2/pound. The price, however, would be even lower if more boxes would be bought so he passed on the opportunity to his Facebook friends.

The catch? The berries came in 30 pound boxes. Mission still accomplished. We bought enough so the price ended up being $1.75/pound. But how?

The world is my freezer, well, in January anyway. What to do with all these berries?

Our first in-person workshop in 2+ years is happening September 24!

X